Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfada merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilirsiniz.

Bir psikologla görüşmek için pek çok farklı neden olabilir: Hayatınızda özellikle zorlu bir dönemden geçiyor olabilirsiniz ve biraz desteğe ihtiyacınız olabilir; hayatınızdaki ve ilişkilerinizdeki belirli kalıpların tekrarlanması sizi hayal kırıklığına uğratabilir ve kendinizi daha iyi anlamak ve daha yararlı seçimler yapmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca, belirli semptomlardan muzdarip olabilirsiniz ve bunlarla ilgili yardıma ihtiyacınız olabilir veya yeni başa çıkma becerileri geliştirme isteğiniz olabilir. Bir psikologla görüşmek, kendi kişisel gelişim sürecinizin bir parçası olabilir. Sorun ne olursa olsun, ilk konsültasyonumuz psikolojik terapinin nasıl yardımcı olabileceğini ve mevcut endişelerinizi nasıl giderebileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Online anketimiz, ilk değerlendirmenizin bir parçasıdır: mevcut zorluklarınıza, ihtiyaçlarınıza, geçmişinize ve terapi hedeflerinize bağlı olarak sizi doğru psikologla eşleştirmek için geliştirilmiştir. Bize sağladığınız bilgiler, yalnızca ilk seans için rezervasyon yapmaya karar verdiğinizde seçtiğiniz psikologla paylaşılacaktır.

İhtiyaç duyduğunuz online terapi türünü seçmenize gerek yoktur çünkü değerlendirmeyi sizin için biz yapacağız.

Online terapi platformumuzun, fiziksel bir klinikten farkı yoktur. Bir fiziksel klinikte yüksek vasıflı, bir ekibin parçası olarak çalışan psikologlar tarafından alacağınız aynı tür tedaviyi video konferans yoluyla sunuyoruz.

Online terapinin, yüz yüze terapi kadar etkili olduğuna dair artan kanıtlar var. Online terapiyi yüz yüze terapiden ayıran en temel özelliği; zaman, mekan ve terapi ortamının çok esnek seçenekli olması kabul ediliyor.

Online terapideki (telepsikiyatrideki) en önemli avantaj;

Kişilerin bulunduğu yerden uzman ile görüşebilmeleridir. Online terapi ile kişiler uzmana bağlanıp sorunlarını ve problemlerini anlık olarak uzmana aktarıp tedavi sürecini tamamlayabilmektedir. Online terapi hizmeti alan kişiler bu hizmetleri; isterlerse video konferans olarak isterlerse de görüntüsüz sadece sesli olarak uzmandan alabilirler. Ayrıca online terapi yönteminin tercih edilmesinin çok çeşitli sebepleri var. Ulaşım ve ikamet sorunu olmaması, iletişim kurmakta zorlanan kişiler için yardımcı olması, kendi zaman diliminize göre randevu imkanı gibi birçok avantajı bulunuyor.

Bir psikolog, psikoloji alanında ilk lisans derecesini ve ardından uygulamalı Psikoloji biçiminde bir yüksek lisans derecesi almak için en az altı yıl çalışmıştır. Psikologlar, bir dizi farklı terapatik yaklaşım ve ayrıca tedavi sonuçlarının araştırılması ve değerlendirilmesi konusunda eğitim alırlar. Bu, zihinsel bozuklukların ve duygusal zorlukların tedavisine bilimsel ve bilinçli bir yaklaşım benimsemelerini sağlar. Terapistler ve danışmanlar çeşitli eğitimlere sahiptir ve birden fazla yaklaşımın aksine genellikle yalnızca bir terapi modeli sunabilirler.

Bir psikiyatrist, psikiyatri alanında uzmanlığa sahip, tıbbi olarak kalifiye bir doktordur. Bu, bir psikiyatristin zorluklarınızın fiziksel nedenini ekarte edebileceği ve ayrıca testler isteyebileceği ve ilaç yazabileceği anlamına gelir. Bu sadece tıp doktorlarının yapabileceği bir şey. Bazı psikiyatristler ayrıca, onları hem bedeni hem de zihni anlayabilecekleri ve ilaç reçetesi ile konuşma terapisi arasında esnek bir şekilde çalışabilecekleri benzersiz bir konuma yerleştiren psikoterapi konusunda uzmanlık eğitimi almışlardır.

Online psikolojik terapi ücretleri, terapistin eğitiminin doğasını yansıttığı için önemli ölçüde değişiklik gösterir. Psikologlar doktora düzeyinde eğitim alırlar ve aynı zamanda çoklu terapatik modellerde deneyime sahiptirler. Bu onların daha 'genel' bir yaklaşım yerine belirli zorluklar için doğru yaklaşımı sunmalarına olanak tanır. Bu farklılık nedeniyle, psikologların ücretleri danışmanların veya terapistlerin ücretlerinden daha yüksektir, aynı şekilde, bilimsel ve kanıta dayalı olduğu için, aldığınız tedavinin de olumlu sonuç alma olasılığı çok daha yüksektir.

p> Online terapi platformu olduğumuz için, tedavilerimizin çoğu, çeşitli psikolojik terapilerin uygulanmasında uzman olan kalifiye psikologlar tarafından gerçekleştirilir. Ayrıca, ilaç tedavisi konusunda endişeleriniz olması veya bu tür bir uzman katkısına ihtiyaç duymanız durumunda bir psikiyatrist ile konsültasyon sunuyoruz. Bir psikiyatrist ile konsültasyon almak isterseniz, ankete yanıt verirken bunu yanıtlarınızda belirtebilir veya bu talebinizi haticenilgun@gmail.com adresinden bize e-posta ile gönderebilirsiniz.

İlk randevu sırasında uygun psikoloğunuzla tanışacak ve bir "tadım" seansı yapacaksınız. Bu seans, sizin için uygun olup olmadıklarına karar vermeden önce birbirinizi tanımanıza yardımcı olmak için yapılır. Psikolog, seansların nasıl işleyeceği hakkında bilmeniz gereken tüm pratik bilgileri gözden geçirecektir. Ayrıca, birlikte çalışmanızın amaçları ve ilk etapta yapmak istediğiniz seans sayısı konusunda da hemfikir olacaksınız. Seans süresi daha kısadır çünkü süreç hakkında iyi bilgi sahibi olmanızı sağlayan bir giriş seansıdır.

İlerleme ve değişim hızı, zorluklarınızın niteliğine bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterir. Sunduğumuz bazı terapatik yaklaşımlar kısa vadelidir, bu nedenle birkaç seansta bir değişikliği fark edebilirsiniz. Diğer yaklaşımlar, yaşamın erken döneminde gelişen, bireyde uzun süredir devam eden kalıpları ele aldıkları için uzun vadelidir. İlk birkaç seansta, psikoloğunuz size en çok hangi terapatik yaklaşımın uygun olduğu ve tedavinin olası süresi hakkında rehberlik edecektir.

Kabaca söylemek gerekirse, kısa süreli tedavinin 6-12 seans arasında olduğu kabul edilir ve esas olarak semptomların giderilmesine odaklanır. Orta ila uzun vadeli terapi ise altı aydan bir yıla kadardır.

Eşleşen psikoloğunuzla ilk seans yapmak, terapinin size uygun olup olmadığı konusunda size bir fikir verecektir. İlk randevudan sonra başka seanslara katılmayacaksınız. Bu ilk deneyim ile neye ihtiyaç duyduğunuza ve eşleştiğiniz psikoloğun kendinize uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Evet, konuştuğunuz her şey gizlidir. Gizliliğin tek istisnası, psikoloğunuzun sizin veya başkaları için bir risk olduğunuzu düşünmesi ve bu durumda, yakın akrabalarınız gibi bakımınızla ilgili diğer uzmanlarla iletişime geçebilmeleridir. Bu durum önce sizinle tartışılacaktır.

Randevular 48 saat önceden haber verilerek iptal edilebilir. 48 saatten daha kısa bir süre önceden haber vererek bir randevuyu iptal ederseniz ücretin tamamı tahsil edilir.

Almakta olduğunuz terapatik yaklaşıma bağlı olarak, seans süreniz dışında psikoloğunuzla e-posta ile iletişim kurmanız mümkün olabilir. Bu, bireysel olarak müzakere edilen bir konudur ve psikologlar ile terapatik modeller arasında farklılık gösterebilir.