Akıl ve Ruh Sağlığıyla İlgili Yanlış Bilinenler Nelerdir? | Psikolog Hatice Nilgun

Image Description
Hatice Nilgun 06 AÄŸustos 2020 - 11:45
Paylaş:

Dünyadaki hiç bir şey seni, kendi zihnin kadar rahatsız edemez. En büyük düşmanın kendi negatif düşüncelerin, kaygıların ve korkularındır... Psikolog Hatice Nilgun

Image Description

Ä°nsan beden-ruh-zihin bütünüdür. Yani bir elmanın 3 parçası gibidirler. Bir parçadaki sorun, diÄŸer parçaları da doÄŸrudan etkileyecektir. Yani elmanın bir parçasındaki çürüklük, elmanın tamamını çürütebilir. O yüzden sadece beden saÄŸlığın deÄŸil, akıl ve ruh saÄŸlığın da hayati önem taşır.

Ruhsal prıblemler için uzmana gitmek, senin toplumda bilindiği gibi "sarunlu" veya "deli" olduğun anlamına gelmez. Aksine akıl ve ruh sağlığını korumak için gerekli desteği alabilecek kadar "akıllı" olduğunu gösterir.

Ä°nsan, ruhu olan bir varlıktır. Elbette ruhsal sorunlar yaÅŸayabilir. Bu son derece normal bir durumdur. Ä°lla bir anormallik olması gerekmez. Bu senin güçsüz bir insan olduÄŸun anlamına gelmez. Bu konudaki tabular tamamen yanlıştır. 

Sorunları içine atmak, sorunları konuÅŸmamak, sorunları görmezden gelmek çözüm deÄŸildir. Aksine özülmemiÅŸ her sorun, daha büyük bir sorun doÄŸurur. 

EÄŸer bir yetiÅŸkinsen, sorunları çözmede bir uzman desteÄŸi almak için kimsenin onayına veya iznine ihtiyacın yoktur. Kimseye bir açıklama yapmak zorunda da deÄŸisin. Sadece kendi kararın yeterlidir. 

Akıl ve ruh saÄŸlığını korumaktan sen sorumlusun. Buna sebep olanlarla yaşıyorsan, uzaklaÅŸmak, bitirmek, hayata yeniden baÅŸlamak seçeneklerin arasındadır. Ä°stemediÄŸin hiç bir ÅŸeye maruz kalmak zorunda deÄŸilsin. Çaresiz deÄŸilsin. Çare sensin. 

Akıl ve ruh hastalıklarının büyük bir kısmı tedavi edilebilir hastalıklardır. Bununla yaÅŸamak zorunda deÄŸilsin. Akıl ve ruh hastalıklarında, ilaç tek başına tedavi deÄŸildir. Ä°laç + psikoterapi tedavisi ÅŸarttır. 

Unutma, kim ne derse desin,  sen deÄŸerlisin. Sen yeterlisin.

Sevgilerimle 

Amerika California'da yaşayan
Bir Klinik Psikolog
Bir Anne 
Chapman University
Klinik Psikoloji Mastır
Evlilik-Aile Danışmanı

Ä°letiÅŸim için TIKLAYIN :  psikologhaticenilgun

Admin 2

Share: