Akıl ve Ruh Sağlığıyla İlgili Yanlış Bilinenler Nelerdir? | Psikolog Hatice Nilgun

Image Description
Hatice Nilgun 06 Ağustos 2020 - 11:45
Paylaş:

Dünyadaki hiç bir şey seni, kendi zihnin kadar rahatsız edemez. En büyük düşmanın kendi negatif düşüncelerin, kaygıların ve korkularındır... Psikolog Hatice Nilgun

Image Description

İnsan beden-ruh-zihin bütünüdür. Yani bir elmanın 3 parçası gibidirler. Bir parçadaki sorun, diğer parçaları da doğrudan etkileyecektir. Yani elmanın bir parçasındaki çürüklük, elmanın tamamını çürütebilir. O yüzden sadece beden sağlığın değil, akıl ve ruh sağlığın da hayati önem taşır.

Ruhsal prıblemler için uzmana gitmek, senin toplumda bilindiği gibi "sarunlu" veya "deli" olduğun anlamına gelmez. Aksine akıl ve ruh sağlığını korumak için gerekli desteği alabilecek kadar "akıllı" olduğunu gösterir.

İnsan, ruhu olan bir varlıktır. Elbette ruhsal sorunlar yaşayabilir. Bu son derece normal bir durumdur. İlla bir anormallik olması gerekmez. Bu senin güçsüz bir insan olduğun anlamına gelmez. Bu konudaki tabular tamamen yanlıştır. 

Sorunları içine atmak, sorunları konuşmamak, sorunları görmezden gelmek çözüm değildir. Aksine özülmemiş her sorun, daha büyük bir sorun doğurur. 

Eğer bir yetişkinsen, sorunları çözmede bir uzman desteği almak için kimsenin onayına veya iznine ihtiyacın yoktur. Kimseye bir açıklama yapmak zorunda da değisin. Sadece kendi kararın yeterlidir. 

Akıl ve ruh sağlığını korumaktan sen sorumlusun. Buna sebep olanlarla yaşıyorsan, uzaklaşmak, bitirmek, hayata yeniden başlamak seçeneklerin arasındadır. İstemediğin hiç bir şeye maruz kalmak zorunda değilsin. Çaresiz değilsin. Çare sensin. 

Akıl ve ruh hastalıklarının büyük bir kısmı tedavi edilebilir hastalıklardır. Bununla yaşamak zorunda değilsin. Akıl ve ruh hastalıklarında, ilaç tek başına tedavi değildir. İlaç + psikoterapi tedavisi şarttır. 

Unutma, kim ne derse desin,  sen değerlisin. Sen yeterlisin.

Sevgilerimle 

Amerika California'da yaşayan
Bir Klinik Psikolog
Bir Anne 
Chapman University
Klinik Psikoloji Mastır
Evlilik-Aile Danışmanı

İletişim için TIKLAYIN :  psikologhaticenilgun

Admin 2

Share: