Farkında Ol! Psikolog Hatice Nilgun

Image Description
Hatice Nilgun 22 Mayıs 2020 - 14:10
Paylaş:

Unutmayın, geri dönüp hikayenizin başını değiştiremezsiniz, ancak bulunduğunuz yerden başlayabilir ve hikayenizin sonunu değiştirebilirsiniz... Psikolog Hatice Nilgun

Image Description

Diyorsunuz ki, sorunları söylüyorsunuz, çözümü de söyleyin. Hatta diyorsunuz ki, bana bir cümle söyleyin, onunla hayatım değişsin.

Keşke filmlerde izlediğiniz gibi olsa, keşke filmlerde izlediğimiz gibi yapabilsek. Elimizde bir sihirli değnek olsa ve her şeyi bu kadar kolay değiştirebilsek. Ama hakikat öyle değil. İnsan psikolojisine gelince, insan ruhunu iyileştirmeye gelince elimizde öyle bir güç yok. Bir sözle, bir davranışla değişmiyor. Tıpkı toprağa ektiğiniz bir tohum gibi düşünün; zaman alması gerekiyor, üzerinde çalışmanız, emek harcamanız gerekiyor. Ayrıca burda onbinden fazla insana hitap ederken, bir tek çözüm sunmam çok yanlış olur. Her birimizin durumu farklı, herbirimizin aile yaşantısı farklı, sorunu farklı, şartları farklı. Bunlar birbiriyle öyle iç içe geçmiş olaylar ki, sizin şartlarınızı bilmeden, sorunun kesin çözümü şudur, şu şekilde yapın demem çok yanlış olur.  

Size ancak şunu söyleyebilirim; her şey farkındalıkla başlar. Bu sorunları dile getirmemin sebebi de budur. Farkına varın! Yani etrafınızdaki insanlar size nasıl davranıyor? Nasıl bir ortam içindesiniz? Nasıl bir çevredesiniz? Farkına varın! Çünkü, ancak farkına vararak bir şeyleri değiştirebilirsiniz. Ancak ilk adımı farkına vararak ilk adımı atabilirsiniz. Farkına vardıktan sonra yapmanız gereken şey kendinizi geliştirmek, bol bol okumak, çok iyi anlamak, kendinize tekrar inanmaktır. Kendi içinizde yıkılmış duyguları, hisleri, doğru düşünceleri yeniden inşa etmektir. Ama bu zaman alır. Nasıl ki tohumun yeniden filizlenmesi, yeşermesi, meyve vermesi zaman alıyorsa, bu da zaman alır. Kendinize karşı sabırlı olun, merhametli olun, kendinize sevgiyle yaklaşın ki, içinizdeki tohumu daha güzel büyütebilesiniz. İyileşmek zaman alır. Hasar almak belki bir anda olur ama malesef iyileşmek öyle değildir. Tıpkı vucudumuzdaki yaralar gibi, zamanla ruhunuzun kalbinizin iyileştirmesine izin verin. Siz bu arada doğru adımlar atın. Doğru adımların başında, bilinçlenmek vardır. Kendinizi bilinçlendirin, kendinize güveninizi arttırın. Kendinize olan inancı arttırın. 

Hatice Nilgun

Amerika California'da yaşayan
Bir Klinik Psikolog
Bir Anne 
Chapman University
Klinik Psikoloji Mastır
Evlilik/Aile Danışmanı

Admin 2

Share: