Farkında Ol! Psikolog Hatice Nilgun

Image Description
Hatice Nilgun 22 Mayıs 2020 - 14:10
Paylaş:

Unutmayın, geri dönüp hikayenizin başını değiştiremezsiniz, ancak bulunduğunuz yerden başlayabilir ve hikayenizin sonunu değiştirebilirsiniz... Psikolog Hatice Nilgun

Image Description

Diyorsunuz ki, sorunları söylüyorsunuz, çözümü de söyleyin. Hatta diyorsunuz ki, bana bir cümle söyleyin, onunla hayatım deÄŸiÅŸsin.

KeÅŸke filmlerde izlediÄŸiniz gibi olsa, keÅŸke filmlerde izlediÄŸimiz gibi yapabilsek. Elimizde bir sihirli deÄŸnek olsa ve her ÅŸeyi bu kadar kolay deÄŸiÅŸtirebilsek. Ama hakikat öyle deÄŸil. Ä°nsan psikolojisine gelince, insan ruhunu iyileÅŸtirmeye gelince elimizde öyle bir güç yok. Bir sözle, bir davranışla deÄŸiÅŸmiyor. Tıpkı topraÄŸa ektiÄŸiniz bir tohum gibi düşünün; zaman alması gerekiyor, üzerinde çalışmanız, emek harcamanız gerekiyor. Ayrıca burda onbinden fazla insana hitap ederken, bir tek çözüm sunmam çok yanlış olur. Her birimizin durumu farklı, herbirimizin aile yaÅŸantısı farklı, sorunu farklı, ÅŸartları farklı. Bunlar birbiriyle öyle iç içe geçmiÅŸ olaylar ki, sizin ÅŸartlarınızı bilmeden, sorunun kesin çözümü ÅŸudur, ÅŸu ÅŸekilde yapın demem çok yanlış olur.  

Size ancak ÅŸunu söyleyebilirim; her ÅŸey farkındalıkla baÅŸlar. Bu sorunları dile getirmemin sebebi de budur. Farkına varın! Yani etrafınızdaki insanlar size nasıl davranıyor? Nasıl bir ortam içindesiniz? Nasıl bir çevredesiniz? Farkına varın! Çünkü, ancak farkına vararak bir ÅŸeyleri deÄŸiÅŸtirebilirsiniz. Ancak ilk adımı farkına vararak ilk adımı atabilirsiniz. Farkına vardıktan sonra yapmanız gereken ÅŸey kendinizi geliÅŸtirmek, bol bol okumak, çok iyi anlamak, kendinize tekrar inanmaktır. Kendi içinizde yıkılmış duyguları, hisleri, doÄŸru düşünceleri yeniden inÅŸa etmektir. Ama bu zaman alır. Nasıl ki tohumun yeniden filizlenmesi, yeÅŸermesi, meyve vermesi zaman alıyorsa, bu da zaman alır. Kendinize karşı sabırlı olun, merhametli olun, kendinize sevgiyle yaklaşın ki, içinizdeki tohumu daha güzel büyütebilesiniz. Ä°yileÅŸmek zaman alır. Hasar almak belki bir anda olur ama malesef iyileÅŸmek öyle deÄŸildir. Tıpkı vucudumuzdaki yaralar gibi, zamanla ruhunuzun kalbinizin iyileÅŸtirmesine izin verin. Siz bu arada doÄŸru adımlar atın. DoÄŸru adımların başında, bilinçlenmek vardır. Kendinizi bilinçlendirin, kendinize güveninizi arttırın. Kendinize olan inancı arttırın. 

Hatice Nilgun

Amerika California'da yaşayan
Bir Klinik Psikolog
Bir Anne 
Chapman University
Klinik Psikoloji Mastır
Evlilik/Aile Danışmanı

Admin 2

Share: