Zihnini Temiz Tut! Psikolog Hatice Nilgün

Image Description
Hatice Nilgun 07 Mayıs 2020 - 15:49
Paylaş:

Esas yaratılış gayeni oluşturan unsurları uygularsan, kendine, diğer insanlara ve kainata bakış açın olumlu yönde değişecetir.

Image Description

Zihnini temiz tut!

Hiç kimsenin kirli ayaklarıyla evine girip kirletmesine izin vermezsin değil mi? O halde hiç kimsenin, kirli kalbiyle, bozuk ruhuyla zihnine girmesine ve kirletmesine de izin verme olur mu?

Huzurunu bozacak herkese ve her şeye sınır koy ve onlardan kendini koru.

Kendin hakkında olumsuz konuşma!

Şaka bile olsa, asla kendin hakkında olumsuz konuşma. Beyin "şaka bu, ciddiye almayayım" demez, oldukça ciddiye alır. Enerji, kelimeleri heceler ve beyine gönderir. Beyin, ağzından çıkana inanır. Kendin hakkında konuşma şeklini olumluya çevirdiğinde hayatın değişir. 

Kendini çok sev!

Kendini sevmekle bencillik arasındaki fark; bencillik, sadece kendini düşünmek ve kendi çıkarın için başkalarının zarar görmesini umursamamaktır. Yeri geldiğinde kendi çıkarın için sevdiklerini bile hiçe saymaktır. Oysa kendini sevmek, akıl - ruh - duygu - beden sağlığını korumak için, kendine gerekli değeri ve önemi vermektir. Yani aileniz ve tüm sevdikleriniz için hem ruhsal hem de bedensel olarak daha sağlıklı olmaya çalışmaktır. Siz ne kadar mutlu ve huzurlu olursanız sevdiklerinize ve başkalarına göstereceğiniz sabır, şefkat, merhamet, sevgi, saygı, ilgi, anlayış ve hoşgörü de o'kadar artacaktır. 

Duygusal, zihinsel ve ruhsal olgunluk kazanmak için, esas yaratılış gayeni oluşturan unsurlarını bil ve uygula. Risâle-i Nur'da kişisel gelişime etki eden pozitif unsurlar, İman, çalışmak, ahiret inancı, sevgi, Allah sevgisi, Yaradandan ötürü tüm varlıkların sevgisi, nefis terbiyesi, ibadet, kanaat, şükür, tövbe etmek olarak belirtilmiştir. Bu esasları elde edersen, kendine, diğer insanlara ve kâinata bakış açın olumlu yönde değişeceği gibi, gerçek gelişim ve tekâmül yoluna da girmiş olacaksın.

Hayatın hep olumsuz değil de, harika şeyler getireceğine inan. Dua ve inancın gücü ile mucizelerin seni bulmasını kolaylaştırırsın. 

Sevgilerimle

Hatice Nilgün

Uzman Klinik Psikolog
Chapman University / Amerika /#california
Klinik Psikoloji / Evlilik ve Aile Terapisi

İletişim için: Psikologhaticenilgun

Admin 2

Share: