Pozitif Olmak | Psikolog Hatice Nilgün

Image Description
Hatice Nilgun 06 Mayıs 2020 - 16:16
Paylaş:

Hayatın zamanlamasına güven. Eğer zamanı gelmediyse hiç bir şeyi olduramazsın. Eğer zamanı geldiyse olacakları durduramazsın... Psikolog Hatice Nilgün

Image Description

Biliyorum ki pozitif olmak toplum olarak çok ta alışkın olduğumuz bir durum değil.
Ne de olsa olayların kötü yönünü bulmakta ve en kötünün olacağına dair endişe etmekte üstümüze yok.
Güzel haberse şu: en kötüye hazırlanmak bu yüzyılda geçerli bir psikolojik yaklaşım değil, savaş ve yokluk zamanlarından kalma bir alışkanlık olduğu için, sorgulamadan devam ediyoruz aynı alışkanlıkla yaşamaya. Çünkü sorgulamak alışkın olduğumuz bir yetenek değil. Açıkçası hazırı seviyoruz.
Okumak ve araştırmak yerine, televizyonun, medyanın, yöneticilerin bize sunduğu hazır bilgiyi kabul ediyoruz. Okumak zor iş geliyor bir çoğumuza.
Neyse geri geleyim konumuza; Olumlu düşünmek!
Olumsuzu düşünmenin şöyle bir zararı var. Eğer kötü başınıza gelmeyecekse boş yere huzurunuzdan çalmış olacaksınız. Peki ya kötü başınıza gelirse? Bu seferde iki kere huzursuz olup, sıkıntı çekmiş olacaksınız. Birincisi başınıza gelmeden çektiğiniz kaygı, ikincisi de başınıza geldiğinde çekeceğiniz kaygı.
Ayrıca olay olmadan kaygı çekmeye başlarsanız, ruhunuz zaten yorgun ve bitkin başlayacaktır, ola ki kötü başınıza gelirse.
O yüzden zihninizi akıllıca yönetin diye tavsiye eder bu psikolog hanım.
Olmamış için kaygılanmayın ki, olduğunda gücünüz kuvvetiniz kalsın. Tabi eğer korktuğunuz başınıza gelirse. Bu arada bilimsel araştırmalar, o malum korkularımızın başımıza gelme ihtimali %2' dir diyor.
Peki pozitif düşünmek nedir?
Pozitif düşünmek; hayatınızdaki iyi ve güzel şeylere odaklanmaktır. Kötü şeyler başınıza gelirse, şimdiye kadar nasıl üstesinden geldiyseniz, bundan sonra da öyle üstesinden geleceğiniz anlamına gelir.
Yani kalbi, ruhu ferahlatmak ve kendi kendinize yaptığınız baskıyı azaltmaktır.
Pozitif düşünmek, tıpkı havanın kötü olduğu bir günde, fırtına da çıksa, bunun geçecegini bilmek ve endişe etmemek gibidir.
Kış ne kadar ağır geçerse geçsin, baharın geleceğini bilmek gibidir.
Ne kadar haksızlık ve kötülüge maruz kalırsanız kalın, ilahi adaletin bir gün herkesin hesabını keseceğini bilmek gibidir.
Kalbinizi ferah, ruhunuzu geniş tutabilmektir.

Her şeyin Allah'tan geldiğine inanın. Rahat olun. Dua edin. Tevekkül edin. Kadere inanın. 

Allahım, bizlere rahmetinden, muhabbetinden tattır. Tattır ki dünya dertlerinin hiç biri bizi senden uzaklaştırmasın. Sana güvenmenin, boyumuzu aşan meseleleri sana teslim edebilmenin verdiği o muhteşem huzuru yüreğimizde hissedelim. Amin!

Sevgilerimle 

Hatice Nilgun

Uzman Klinik Psikolog
Chapman University / Amerika /#california
Klinik Psikoloji / Evlilik ve Aile Terapisi

İletişim için Tıklayın: Psikologhaticenilgun

Admin 2

Share: