Pozitif Olmak | Psikolog Hatice Nilgün

Image Description
Hatice Nilgun 06 Mayıs 2020 - 16:16
Paylaş:

Hayatın zamanlamasına güven. Eğer zamanı gelmediyse hiç bir şeyi olduramazsın. Eğer zamanı geldiyse olacakları durduramazsın... Psikolog Hatice Nilgün

Image Description

Biliyorum ki pozitif olmak toplum olarak çok ta alışkın olduğumuz bir durum değil.
Ne de olsa olayların kötü yönünü bulmakta ve en kötünün olacağına dair endişe etmekte üstümüze yok.
Güzel haberse ÅŸu: en kötüye hazırlanmak bu yüzyılda geçerli bir psikolojik yaklaşım deÄŸil, savaÅŸ ve yokluk zamanlarından kalma bir alışkanlık olduÄŸu için, sorgulamadan devam ediyoruz aynı alışkanlıkla yaÅŸamaya. Çünkü sorgulamak alışkın olduÄŸumuz bir yetenek deÄŸil. Açıkçası hazırı seviyoruz.
Okumak ve araÅŸtırmak yerine, televizyonun, medyanın, yöneticilerin bize sunduÄŸu hazır bilgiyi kabul ediyoruz. Okumak zor iÅŸ geliyor bir çoÄŸumuza.
Neyse geri geleyim konumuza; Olumlu düşünmek!
Olumsuzu düşünmenin şöyle bir zararı var. EÄŸer kötü başınıza gelmeyecekse boÅŸ yere huzurunuzdan çalmış olacaksınız. Peki ya kötü başınıza gelirse? Bu seferde iki kere huzursuz olup, sıkıntı çekmiÅŸ olacaksınız. Birincisi başınıza gelmeden çektiÄŸiniz kaygı, ikincisi de başınıza geldiÄŸinde Ã§ekeceÄŸiniz kaygı.
Ayrıca olay olmadan kaygı çekmeye baÅŸlarsanız, ruhunuz zaten yorgun ve bitkin baÅŸlayacaktır, ola ki kötü başınıza gelirse.
O yüzden zihninizi akıllıca yönetin diye tavsiye eder bu psikolog hanım.
Olmamış için kaygılanmayın ki, olduÄŸunda gücünüz kuvvetiniz kalsın. Tabi eÄŸer korktuÄŸunuz başınıza gelirse. Bu arada bilimsel araÅŸtırmalar, o malum korkularımızın başımıza gelme ihtimali %2' dir diyor.
Peki pozitif düşünmek nedir?
Pozitif düşünmek; hayatınızdaki iyi ve güzel ÅŸeylere odaklanmaktır. Kötü ÅŸeyler başınıza gelirse, ÅŸimdiye kadar nasıl üstesinden geldiyseniz, bundan sonra da öyle üstesinden geleceÄŸiniz anlamına gelir.
Yani kalbi, ruhu ferahlatmak ve kendi kendinize yaptığınız baskıyı azaltmaktır.
Pozitif düşünmek, tıpkı havanın kötü olduğu bir günde, fırtına da çıksa, bunun geçecegini bilmek ve endişe etmemek gibidir.
Kış ne kadar ağır geçerse geçsin, baharın geleceÄŸini bilmek gibidir.
Ne kadar haksızlık ve kötülüge maruz kalırsanız kalın, ilahi adaletin bir gün herkesin hesabını keseceğini bilmek gibidir.
Kalbinizi ferah, ruhunuzu geniÅŸ tutabilmektir.

Her ÅŸeyin Allah'tan geldiÄŸine inanın. Rahat olun. Dua edin. Tevekkül edin. Kadere inanın. 

Allahım, bizlere rahmetinden, muhabbetinden tattır. Tattır ki dünya dertlerinin hiç biri bizi senden uzaklaştırmasın. Sana güvenmenin, boyumuzu aşan meseleleri sana teslim edebilmenin verdiği o muhteşem huzuru yüreğimizde hissedelim. Amin!

Sevgilerimle 

Hatice Nilgun

Uzman Klinik Psikolog
Chapman University / Amerika /#california
Klinik Psikoloji / Evlilik ve Aile Terapisi

İletişim için Tıklayın: Psikologhaticenilgun

Admin 2

Share: