Evde çok sıkıldık, bunaldık, ne yapmalıyız? Psikolog Hatice Nilgün

Image Description
Hatice Nilgun 22 Nisan 2020 - 16:51
Paylaş:

Diyorsunuz ki, çok bunaldık, sıkıldık, evdeyiz, bu süreç bizi yordu, artık iyice olumsuz düşünmeye başladık, negatif düşüncelerimiz arttı, bu konuda ne yapabiliriz? 

Image Description

Diyorsunuz ki, çok bunaldık, sıkıldık, evdeyiz, bu süreç bizi yordu, artık iyice olumsuz düşünmeye baÅŸladık, negatif düşüncelerimiz arttı, bu konuda ne yapabiliriz? 

Öncelikle günlük hayatınızı düzenlemek zorundasınız. Yani bir plan oluşturmak zorundasınız. Günlük hayatınızda, bir sonraki saatte ne yapıyor olacağınızı bilmeniz gerekiyor. Eğer belirsiz, kafanızın estiğini yapıyorsanız bu belirsizlik bile sizi rahatsız edecektir. Yani sabah kalktığınızdan akşam yatana kadarki günlük hayatınızı düzenlemelisiniz. Sizin ve diğer aile fertleriniz için de...

ÖrneÄŸin sabah belli bir saatte kalkmak, hep beraber ortalığı toplamak gibi. Hep beraber olması gerekiyor bunların. Ev iÅŸi sadece annenin görevi deÄŸil, tüm aile üyelerinin görevi.

Günlük hayatınıza sporu evdeyken bile eklemek zorundasınız. Her gün mutlaka, kardiyo ve diÄŸer sevdiÄŸiniz spor hareketlerini yapmak zorundasınız. Spor sizin beyninizin otomatik olarak mutluluk hormonu salgılamasına sebep olacak ve bu sizi rahatlatacak. 

Gün içerisinde haber izleme saatinizi azaltın. Sürekli olumsuz haberlere, belirsizliklere maruz kalmayın. Bunlardan beyninizi, bilinç altınızı, zihninizi, ailenizi koruyun. Haber izlemek yerine komik, sizi mutlu eden, iyi hissettiren videoları izleyin.

Bunlar dışında resim, boyama gibi aktivitelere odaklanabilirsiniz. ÖrneÄŸin biz psikoterapide boyama yapmayı çok sık kullanıyoruz. Boyama sizi çok rahatlatacak ve sakinleÅŸtirecektir. Boyama yaparken düşüncelerinizi planlamaya, daha sakin bir yere oturtmaya yardımcı olacaktır. 

Gün içinde en az 1 saati kitap okuma saati yapmalısınız. Öğrenmenin en güzel yolu kitap okumak. Bu dünyadaki en deÄŸerli ÅŸey, kitaplardan öğreneceÄŸiniz bilgilerdir. Kendinizi geliÅŸtirin. Bu dönemi kendinizi geliÅŸtirmek için kullanın. 

Hiç denemediğiniz yeni yemek tarifleri deneyebilirsiniz.

Şükür, dua ve tefekkürü unutmayın. Maneviyatınızı yükseltmek için dini kitaplar okuyun, dua edin, zikir yapın, sahip olduklarınıza şükredin. Günde en az 10 dakika meditasyon yapın.

Tüm bunlar dışında;

Sevdiklerinizi görüntülü arayın.
Bol su için.
Duygularınızı yazın.
Çicek yetiştirin.
Ä°yi filmler izleyin.
Evdeki fazlalıkları atın.
Evi düzenleyin.
Dışarı çıkıyormuÅŸ gibi, arada kendinizi iyi hissettirecek kıyafetler giyin.
Çocuklarınızı bol bol öpün, sarılın, sohbet edin.
Resim albümlerine bakıp, geçmişteki güzel anları hatırlayın. Sizi iyi hissettirecek şeylerdir.

Evde kalın! SaÄŸlıklı kalın! 

Sevgilerimle

Hatice Nilgün
Uzman Klinik psikolog
Chapman University / Amerika
Çift Master
Klinik Psikoloji /Evlilik ve Aile Terapisi

Psikologhaticenilgun

Admin 2

Share: