Allah'ı sevmek... Psikolog Hatice Nilgün

Image Description
Hatice Nilgun 18 Nisan 2020 - 14:58
Paylaş:

Çocukken Allah hakkında öğrendiğimiz ilk şey "Allah yakar" cümlesiydi sanırım.

Image Description

Çocukken Allah hakkında öğrendiÄŸimiz ilk ÅŸey "Allah yakar" cümlesiydi sanırım. Yani önce korkutulduk. Cehennemi anlattılar ilk önce; yaptığımız günahlar sonucu orda ne kadar yanacağımız, her bir günahın kaç bin yıl yakmakla cezalandırılacağı gibi. Yani Allah korkulması gereken bir güçtü. Sonra toplum ÅŸekillendirdi bizi Allah'tan kork diye. Sonra politikacılar alet etti amaçlarına. Çünkü din, kitleleri kontrol edebilmek için müthiÅŸ bir güçtü. Sorgulamanın ve yargılamanın tabu oldugu bir güç.
Peki ya sevgi, Allah sevgisi...
Bize neden önce sevgi ögretilmedi?
Oysa Allah, insanı sevdiÄŸi için yaratmıştı. Yaratmış ve cennetine koymuÅŸtu. Kainatın en ÅŸereflisi ünvanını bizzat kendisi vermiÅŸti insanoÄŸluna.
Ve hatta o kadar çok sevmişti ki kendi ruhundan üflemişti insanoğluna, yani sevgisinden, rahmetinden ve merhametinden. O yüzdendir ki ruh iyi ve güzel şeyleri sever, o yüzden insana en çok iyilik, vicdan ve merhamet yakışır. Yaradanın kendinden ruhumuza armağanıdır çünkü bunlar.
Gelelim Allah sevgisine; yarattığı insanı bu kadar seven Allah, "rahmetim ve merhametin tüm kainatı kuÅŸatır" demiÅŸti. Biliyordu ki yarattığı insanoÄŸlu hata yapma özelliÄŸiyle dünyaya gönderilmiÅŸti. Amaç onun öğrenmesini, anlamasını, tüm zorluk, sıkıntı ve acılara raÄŸmen O'nu bulabilmesini saglamaktı. O yüzden affedemeyeceÄŸi hiç bir ÅŸey yoktur. Ä°nsana dediÄŸi bir ÅŸey vardı, yeter ki yolunda düşüp kalma, takılıp kalma, beni bul.
Çünkü O, sonsuz mutluluk sebebiydi.
Çünkü kalpler ancak O'nu bulunca rahatlayacaktı.
Çünkü ruhlar ancak O'nunla bağlantıda olunca huzur bulacaktı.
İşte böyle güzel insan, Allahtan korkmak, O'nun sevgisini kaybetmekten korkmak olmalıydı.
Allahtan korkmak, O'nun kulunu sevdiÄŸi için yarattığı hakikatini görememekten olmalıydı.
Allahtan korkmak, O'na yakın olamamak olmalıydı.
Allahtan korkmak, rahmeti ve merhameti kainatı kuÅŸatan tek ve asıl güç sahibiyle beraber olamamak olmalıydı. Ã‡Ã¼nkü O'nunla beraber olanı hiç bir ÅŸey korkutamaz ve hiç bir ÅŸey yıldıramazdı.
O'nunla olana sonsuz huzur, güven ve teslimiyet vardı.
O'nu yüreğinde hissedebilmen dilegiyle...

Hatice Nilgün

Uzman Klinik psikolog
Chapman University / Amerika
Çift Master
Klinik Psikoloji /Evlilik ve Aile Terapisi

Ä°letiÅŸim için tıklayın: Psikologhaticenilgun

Admin 2

Share: