Allah'ı sevmek... Psikolog Hatice Nilgün

Image Description
Hatice Nilgun 18 Nisan 2020 - 14:58
Paylaş:

Çocukken Allah hakkında öğrendiğimiz ilk şey "Allah yakar" cümlesiydi sanırım.

Image Description

Çocukken Allah hakkında öğrendiğimiz ilk şey "Allah yakar" cümlesiydi sanırım. Yani önce korkutulduk. Cehennemi anlattılar ilk önce; yaptığımız günahlar sonucu orda ne kadar yanacağımız, her bir günahın kaç bin yıl yakmakla cezalandırılacağı gibi. Yani Allah korkulması gereken bir güçtü. Sonra toplum şekillendirdi bizi Allah'tan kork diye. Sonra politikacılar alet etti amaçlarına. Çünkü din, kitleleri kontrol edebilmek için müthiş bir güçtü. Sorgulamanın ve yargılamanın tabu oldugu bir güç.
Peki ya sevgi, Allah sevgisi...
Bize neden önce sevgi ögretilmedi?
Oysa Allah, insanı sevdiği için yaratmıştı. Yaratmış ve cennetine koymuştu. Kainatın en şereflisi ünvanını bizzat kendisi vermişti insanoğluna.
Ve hatta o kadar çok sevmişti ki kendi ruhundan üflemişti insanoğluna, yani sevgisinden, rahmetinden ve merhametinden. O yüzdendir ki ruh iyi ve güzel şeyleri sever, o yüzden insana en çok iyilik, vicdan ve merhamet yakışır. Yaradanın kendinden ruhumuza armağanıdır çünkü bunlar.
Gelelim Allah sevgisine; yarattığı insanı bu kadar seven Allah, "rahmetim ve merhametin tüm kainatı kuşatır" demişti. Biliyordu ki yarattığı insanoğlu hata yapma özelliğiyle dünyaya gönderilmişti. Amaç onun öğrenmesini, anlamasını, tüm zorluk, sıkıntı ve acılara rağmen O'nu bulabilmesini saglamaktı. O yüzden affedemeyeceği hiç bir şey yoktur. İnsana dediği bir şey vardı, yeter ki yolunda düşüp kalma, takılıp kalma, beni bul.
Çünkü O, sonsuz mutluluk sebebiydi.
Çünkü kalpler ancak O'nu bulunca rahatlayacaktı.
Çünkü ruhlar ancak O'nunla bağlantıda olunca huzur bulacaktı.
İşte böyle güzel insan, Allahtan korkmak, O'nun sevgisini kaybetmekten korkmak olmalıydı.
Allahtan korkmak, O'nun kulunu sevdiği için yarattığı hakikatini görememekten olmalıydı.
Allahtan korkmak, O'na yakın olamamak olmalıydı.
Allahtan korkmak, rahmeti ve merhameti kainatı kuşatan tek ve asıl güç sahibiyle beraber olamamak olmalıydı. Çünkü O'nunla beraber olanı hiç bir şey korkutamaz ve hiç bir şey yıldıramazdı.
O'nunla olana sonsuz huzur, güven ve teslimiyet vardı.
O'nu yüreğinde hissedebilmen dilegiyle...

Hatice Nilgün

Uzman Klinik psikolog
Chapman University / Amerika
Çift Master
Klinik Psikoloji /Evlilik ve Aile Terapisi

İletişim için tıklayın: Psikologhaticenilgun

Admin 2

Share: