İyilik yaptığında karşılığını görememekten yoruldun mu? Psikolog Hatice Nilgün

Image Description
Hatice Nilgun 11 Nisan 2020 - 19:15
Paylaş:

Diyorsun ki, hep iyi niyetimden kaybediyorum, ben hep iyilik yapıyorum ama karşılığında hep kötülük gördüm. Dolayısıyla artık iyilik yapmasam mı acaba? Ya da iyilik çok ta iyi bir kavram değil mi acaba?

Image Description

Diyorsun ki, ben hep iyilik yapıyorum ama karşılığında hep kötülük gördüm, dolayısıyla artık iyilik yapmasam mı acaba? Ya da iyilik çok ta iyi bir kavram değil mi acaba?

Oysa tamamen yanılıyorsun. Çünkü sen iyiliği karşılık bekleyerek yapıyorsun bu da seni yanıltıyor. Çünkü karşındaki insan karşılık verir ya da vermez. Hep dediğimiz gibi insanoğlu çiğ süt emmiştir, ne zaman ne yapacağı belli olmaz.

Sen  iyilik yaptığında karşılığını sonsuz güç sahibinden, yaradanından istersen O elbet verecektir. O, kainatı bile çok ince, müthiş bir çizgide yaratmıştır. O her şeyi ölçüsünde, nizamında, hiç yanılmadan, şaşmadan bilen ve yönetendir. Dolayısıyla yaptığın iyiliğin karşılığını Ondan istersen elbet sana verecektir.  Bazen mükafatını direk vermeyebilir, bazen sana onu evirir çevirir başka şekilde verir ama mutlaka kapına gelecektir. Sen o yüzden iyilik yapmaktan vazgeçme!

İkinci husus ta, İyilik, insan ruhunu, özünü besleyen en güçlü gıdadır. Nasıl ki bedenimizi vitaminlerle, meyvelerle, sebzelerle, yiyeceklerle besliyoruz, ruhumuzu da beslemeliyiz. Peki ruhumuzu neyle besleyeceğiz? Ruhumuzu iyilikle, sevgiyle, merhametle, şefkatle, güzel ahlakla beslemeliyiz. Sen iyiliği, kendi ruhunu güçlendirmek için, özünü kuvvetlendirmek için yaparsan, hiç kimseden bir beklentiye girmezsin. 

İyi niyetten kaybetme diye bir şey yoktur. Eğer ki bir beklentiyle yaparsan karşındakinden bu beklentiyi bulamayabilirsin. Oysa iyiliği kendi ruhunu güçlendirmek için yaparsan mutlaka kazanırsın. Eğer Allah için iyilik yaparsan karşılığını mutlaka alırsın. 

İyilik çok güzel bir kavramdır. Kendi özünü besleyen bir kavramdır. Ruhunu güçlendiren bir kavramdır. Bunun bilincinde yaşa ve asla vazgeçme! Evrenin müthiş bir işleyişi var, mutlaka senin kapına gelecek, bekle ve gör!

Sevgilerimle

Hatice Nilgün

Uzman Klinik psikolog
Chapman University / Amerika
Çift Master
Klinik Psikoloji /Evlilik ve Aile Terapisi

İletişim için tıklayın: Psikologhaticenilgun

Admin 2

Share: