İç huzur nerden gelir? İç huzur nasıl sağlanır? Psikolog Hatice Nilgün

Image Description
Hatice Nilgun 21 Mart 2020 - 23:23
Paylaş:

Evde kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde ailemizin ve kendimizin akıl, ruh, duygu ve vucut sağlığınızı koruyacak yeterli uyku, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. 

Image Description

İç huzur nerden gelir? İç huzur nasıl sağlanır?

Evde kalmak zorunda olduÄŸumuz bu günlerde ailemizin ve kendimizin akıl, ruh, duygu ve vucut saÄŸlığınızı koruyacak yeterli uyku, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. 

İç huzur öyle kolayca yaratılmaz, bir gecede olmaz ve kimse size veremez. Kendi iç dünyanızda inÅŸa ettiÄŸiniz bir ev, kaostan uzak bir dağın zirvesi ,net bir bakış açısının sunduÄŸu sakin liman. Yaradanla yakınlık kurmanın verdiÄŸi güvendir. Bu, deÄŸiÅŸimi ve zihinsel olgunlaÅŸmayı kucakladığınız zaman olur. Bu, kendinizi derinden tanımanın ve sevmenin sonucudur."

Çok mu endişelisiniz?

Bugün tüm hayatınızı çözmek zorunda deÄŸilsiniz. zor zamanlardan geçerken, tüm cevapları veya kesin yolu bilmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken, bugün kendinizi ve ailenizi korumak için ne yapmanız gerektiÄŸine odaklanmak.  Her sabah sadece o günün huzurunu yaÅŸamaya çalışmalısınız. Ya daha kötüsü olursa diye mi düşünüyorsunuz? Bu zorlukla baÅŸa çıkabilirseniz daha zor anlarlada baÅŸa çıkabileceksiniz. Ama henüz o sorunlar gelmedi ve belkide hiç gelmeyecekler. Sınırlı olan enerjinizi kaygıyla tüketmeyin. 

Çekim yasası

Evren size en çok istediÄŸinizi vermez, en çok odaklandığınızı verir. Neye odaklanırsanız onu kendinize çekersiniz. Çünkü her ÅŸey enerjidir ve tüm enerjiler birbiriyle baÄŸlantılıdır. Olumluya odaklanırsanız iyiyi, negatife odaklanırsanız kötüyü çekersiniz. 

Biliyor musunuz?

Kaygı, korku, uykusuzluk ve panik, bağışıklık sistemimizi zayıflatır. Pozitif düşünmek, dua, şükür, spor ve meditasyon da bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, virüslerle mücadele etmemize yardımcı olur.

İç sıkıntınızın geçmemesinin tek sebebi onu sürekli besliyor olmanızdır. Odak noktanızı değiştirmek zorundasınız.

İç huzuru içimizde yani zihnimizde yakalayabiliriz. Peki bunu nasıl yapacağız? 

Öncelikle bilmemiz gereken ÅŸey, biz korkularımızdan daha güçlüyüz. Korku yalancıdır, korku aldatır, korku doÄŸruyu göstermez, korku size gücünüzü göstermez. Kaygı ve panik te aynı ÅŸekilde. Korkuların bizi yanıltmasına izin vermeyeceÄŸiz. Bunun için kendimize "Biz çok saÄŸlam yerinde duran bir kayayız, hiç bir ÅŸey bizi yerimizden alıp sökemez, biz çok güçlüyüz" dememiz gerekiyor. Bu sihirli cümleyle zihnimize sinyal vermemiz gerekiyor. 

Sevgilerimle

Hatice Nilgün

Uzm. Klinik Psikolog
Aile Danışmanı
Evlilik ve Aile terapisi
#kiÅŸiselgeliÅŸim #psikoloji
#onlineterapi

İletişim için Tıklayın: Psikologhaticenilgun

www.youtube.com/channel/UCbqz1lVXe488xzJj9h8LuTA

Admin 2

Share: