İç huzur nerden gelir? İç huzur nasıl sağlanır? Psikolog Hatice Nilgün

Image Description
Hatice Nilgun 21 Mart 2020 - 23:23
Paylaş:

Evde kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde ailemizin ve kendimizin akıl, ruh, duygu ve vucut sağlığınızı koruyacak yeterli uyku, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. 

Image Description

İç huzur nerden gelir? İç huzur nasıl sağlanır?

Evde kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde ailemizin ve kendimizin akıl, ruh, duygu ve vucut sağlığınızı koruyacak yeterli uyku, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. 

İç huzur öyle kolayca yaratılmaz, bir gecede olmaz ve kimse size veremez. Kendi iç dünyanızda inşa ettiğiniz bir ev, kaostan uzak bir dağın zirvesi ,net bir bakış açısının sunduğu sakin liman. Yaradanla yakınlık kurmanın verdiği güvendir. Bu, değişimi ve zihinsel olgunlaşmayı kucakladığınız zaman olur. Bu, kendinizi derinden tanımanın ve sevmenin sonucudur."

Çok mu endişelisiniz?

Bugün tüm hayatınızı çözmek zorunda değilsiniz. zor zamanlardan geçerken, tüm cevapları veya kesin yolu bilmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken, bugün kendinizi ve ailenizi korumak için ne yapmanız gerektiğine odaklanmak.  Her sabah sadece o günün huzurunu yaşamaya çalışmalısınız. Ya daha kötüsü olursa diye mi düşünüyorsunuz? Bu zorlukla başa çıkabilirseniz daha zor anlarlada başa çıkabileceksiniz. Ama henüz o sorunlar gelmedi ve belkide hiç gelmeyecekler. Sınırlı olan enerjinizi kaygıyla tüketmeyin. 

Çekim yasası

Evren size en çok istediğinizi vermez, en çok odaklandığınızı verir. Neye odaklanırsanız onu kendinize çekersiniz. Çünkü her şey enerjidir ve tüm enerjiler birbiriyle bağlantılıdır. Olumluya odaklanırsanız iyiyi, negatife odaklanırsanız kötüyü çekersiniz. 

Biliyor musunuz?

Kaygı, korku, uykusuzluk ve panik, bağışıklık sistemimizi zayıflatır. Pozitif düşünmek, dua, şükür, spor ve meditasyon da bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, virüslerle mücadele etmemize yardımcı olur.

İç sıkıntınızın geçmemesinin tek sebebi onu sürekli besliyor olmanızdır. Odak noktanızı değiştirmek zorundasınız.

İç huzuru içimizde yani zihnimizde yakalayabiliriz. Peki bunu nasıl yapacağız? 

Öncelikle bilmemiz gereken şey, biz korkularımızdan daha güçlüyüz. Korku yalancıdır, korku aldatır, korku doğruyu göstermez, korku size gücünüzü göstermez. Kaygı ve panik te aynı şekilde. Korkuların bizi yanıltmasına izin vermeyeceğiz. Bunun için kendimize "Biz çok sağlam yerinde duran bir kayayız, hiç bir şey bizi yerimizden alıp sökemez, biz çok güçlüyüz" dememiz gerekiyor. Bu sihirli cümleyle zihnimize sinyal vermemiz gerekiyor. 

Sevgilerimle

Hatice Nilgün

Uzm. Klinik Psikolog
Aile Danışmanı
Evlilik ve Aile terapisi
#kişiselgelişim #psikoloji
#onlineterapi

İletişim için Tıklayın: Psikologhaticenilgun

www.youtube.com/channel/UCbqz1lVXe488xzJj9h8LuTA

Admin 2

Share: