Yaşam enerjini arttırmanın yolları. Psikolog Hatice Nilgün.

Image Description
Hatice Nilgun 20 Åžubat 2020 - 21:51
Paylaş:

Hayatın içinde tebessüm kadar gözyaşı da vardır. Sabırlı ol! Gözyaşları yağmur gibidir. Yağmur sonrası yüreğinde gökkuşağı açacaktır. Nerden, nasıl başlayacağını bilemediğin zamanlarda yüreğine sor, o sana yol gösterecektir. 

Image Description

Dertte, dermanda sensin güzel insan.

Hayatın içinde tebessüm kadar gözyaşı da vardır. Sabırlı ol! GözyaÅŸları yaÄŸmur gibidir. YaÄŸmur sonrası yüreÄŸinde gökkuÅŸağı açacaktır. Nerden, nasıl baÅŸlayacağını bilemediÄŸin zamanlarda yüreÄŸine sor, o sana yol gösterecektir. 

Bazen yanlış yaptığın tek şey şudur; hani diyorsun ya hep "bende şu yanlış, ben şöyle hatalıyım, ben şöyle kötüyüm" diye. Vazgeç artık kendine haksızlık etmekten, suçlamaların seni daha da kötü hissettirmekten başka bir işe yaramıyor. Sen kötü hissettikçe korku başlıyor, kaygı artıyor, etrafın da mutsuz olmaya başlıyor ve dünya senin için çekilmez hale geliyor. Sonrada hadi çık işin içinden çıkabilirsen. Unutma, her şey sende başlıyor, sende bitiyor...

Ne kimse için yiyip bitir kendini, ne de iÅŸ, para, makam, eÅŸya için. Dermanın sende olduÄŸunu bil.

En baÅŸta kendini ciddiye alman gereken sen, herkesi ve her ÅŸeyi o kadar ciddiye alıyorsun ki, kendine sıra bile gelmiyor. Unutma, sana en çok sen lazımsın. Çok fazla takılma insanlara, herkesin her söylediÄŸine ve her yaptığına bir anlam vermeye çalışmak zorunda deÄŸilsin. Bazende gül geç. 

Nasıl bu hale bir anda gelmediysen iyileÅŸmende bir günde olmayacak. Her gün adım adım iÅŸin doÄŸrusunu öğrenecek ve hayatında uygulayacaksın. Uygula ki bu dünyanın tüm derdine, telaşına raÄŸmen huzurlu ve mutlu yaÅŸanabilir olduÄŸunu göresin. 

EÄŸer tekrar tekrar aynı ÅŸeyleri yaÅŸamak istiyorsan, ÅŸimdiye kadar yaptıklarını yapmaya devam et. Yok eÄŸer farklı bir sonuç istiyorsan, ÅŸimdiye kadar yapmadığın ÅŸeyleri yap ve farklı adımlar at.

Gerçek şu ki, sen bitmesine izin vermedikçe, sen kendini affetmedikçe, sen durumu affetmedikçe, sen durumun sona erdiğini kabul etmedikçe ilerleyemezsin.

YaÅŸam enerjini arttır, her ÅŸey sende baÅŸlar, sende biter. 

YaÅŸam enerjini arttırmanın yollarını senin için maddeler halinde sıraladım. 

1- Sevdiğin bir iş yap, yaptığın işi sev.

2- Tutukunu bul ve kendini geliÅŸtir.

3- Meyve, sebze ve zeytinyağını bol bol ye.

4- Stresini arttıran her şeyden uzak dur.

5- Doğru nefes alma tekniklerini öğren ve uygula.

6- Meditasyon yapmaya baÅŸla.

7- Saksıda bile olsa bitki yetiÅŸtir. 

8- Düzenli zihin temizliği yap.

9- TV'den kurtul.

10- Tüm abur cuburlardan kaçın.

11- Bol bol su iç.

12- Daha fazla hareket et.

13- Çok basit hareketlerle her gün düzenli spor yap.

14- Dua et.

15- Yaratıcını düşünerek tefekkür et. Şükret

Sevgiyle kal.

Hatice Nilgün

Uzman Klinik Psikolog

İnstagram hesabına ve diğer yazılarına BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Admin 2

Share: